30 Day Song Challenge - Day 1

28. ledna 2012 v 0:59 | Amaranthes Lví Srdce |  30 Day Song Challenge
Téma prvního dne je - Your Favourite Song, v překladu "tvoje nejoblíbenější písnička"...
Jelikož jsem si celý seznam a písničky předpřipravovala, měla jsem v hodně případech ihned jasno, které písničky budou reprezentovat určitý den. I v tomhle případě jsem věděla hned, i když mám hromadu oblíbených písniček a těžko říct, která je ta nejoblíbenější. Je to čas od času jiné.
V téhle časové dimenzi se však vyskytla jedna, kterou znám sice chvíli, ale je tak dokonalá, že ji musím zařadit právě sem.
Je to takový otvírák do všech dní, genialita sama.
Napsal ji (tehdy) mladý skladatel (i když on je pořád mladý), kterého svět ještě moc neznal a se svoji domovskou skupinou měl na kontě tři desky (z toho jedna vydaná na vlastní náklady, tuším..).
Pořád ještě nevíte, o koho se jedná?


  • Je to extrémní magor. (Berte to jako kompliment).
  • Měří něco okolo 170 cm, ale občas mi přijde menší, občas zase větší.
  • Vedle své domovské kapely má i vedlejší projekt.
  • Furt nic? ;)
  • Má hnědé vlasy a hnědé oči. Oči mu zůstaly, vlasy poněkud zesvětlaly. Důvod je nejasný.
  • Jeho charisma sahá až do nebes. Jeho oblíbenou činností na koncertech je skákání (roznožka v letu), neustálé pobíhání, šklebení, laškování s publikem, kroucení a "tanec", rozebírání mikrofonu, narážky na bubeníka kapely...mohla bych pokračovat..
  • Má velice specifický druh oblékání a humoru.
  • Je to metalista. ( I když někteří ho považují za šampónka, který si z metalu dělá jen prdel).
  • Jeho hlasový rozsah je přibližně od E2 až do F5 (F6). Později se jeho rozsah začal poněkud smršťovat, což bylo dáno tím, že pan produncent (Sascha Paeth) nemá rád, když zpívá příliš dlouho vysoko a také byl donucen omezit své vibrato (nechápu proč, mně se jeho vibrato líbilo; navíc onen skladatel a zpěvák s tím moc nesouhlasil). V písních z posledních aleb zpívá povětšinou v prostřední až dolní hranici svého hlasu a musím říct, že mi to začíná lézt trochu na nervy. Spodní vibrato je totiž ještě horší a nějak si nemůžu zvyknout na jeho dnešní hlasový projev a jsem naštvaná, když slyším písničky z dřívějšího období (zhruba po Hellfire Club) a vidím, o co svět už asi definitivně přišel - o jeho hlas. Všechno bylo samozřejmě "ošetřeno" tím, že si musí hlídat hlasivky a kdesi cosi. Chápu..a taky už je starší a chce dělat asi jiný druh muziky. A ten už mi bohužel tak moc do uší neleze. Ale to je jiná kapitola.
  • Skladatel a zpěvák se jmenuje Tobi Sammet, na to už jste ale asi přišli. :-)
A písnička? Je ze čtvrtého alba skupiny Edguy, potažmo spíš třetího, jelikož mezníkem v "oficiálním začátku" je spíše album Kingdom of Madness.
Album nese název "Theater of Salvation" a je z roku 1999.
Nejdřív jsem Edguy nevěnovala žádnou pozornost, líbily se mi asi dvě písničky a daleko víc jsem si "užívala" Avantasii. Pořád jsem si říkala, že nic lepšího, než Avantasii Tobi složit prostě nemohl. Diskografie Edguy mi připadala jako jeden velký vtip. Tolik cédéček. A pořád jsem se nemohla dokopat k tomu, abych si aspoň jedno z nich pustila. Částečně mě odrazovalo i to, že se mi nelíbí Age Of The Joker. Nevím proč, ale nepřišla jsem mu na chuť (až na dvě písničky). Doufám, že si k němu někdy cestu najdu. A tak jsem občas pátrala na youtube a když jsem objevila nějaký dobrý "úryvek" z písničky, tak jsem si ji našla u sebe. A tak se mi začali líbit i Edguy. Nejdříve Hellfire Club, který mi i mamka koupila k Vánocům. Ta deska je prostě celá dobrá. Později jsem si poslechla i Mandrake, která mi taky přijde hodně dobrá. Začala jsem vyhledávat záznamy z koncertů a videa, kde byly ukázky z písniček - vocal range of Tobias Sammet; nejvyšší tóny. A tak jsem se dostala k dalším dvěma deskám - Theatre of Salvation a The Singles. Na prvně zmiňovaném jsem měla ráda jen Babylon, o tom jsem věděla už dlouho předtím, ale dál jsem se deskou nezabývala. A to byla chyba. Ta deska je totiž skvost. Já nechápu, jak tak mladý kluk mohl složit něco tak dospělého, komplikovaného, strukturovaného a geniálního. Tobimu bylo tehdy něco málo přes dvacet.
Absolutně nechápu, proč si tu desku takhle zhaněl. Ve Sparku s ním byl rozhovor a taky dva sloupečky, kde stručně komentoval alba. A přišlo mi, že "všechno má radši, než Theatre of Salvation". Přitom nechápu proč, ta deska je úžasná. Skvělé písničky a úžasný hlas. Přijde mi, jako by sám moc dobře věděl, že v téhle desce byl jeho pomyslný vrchol a že to byla jedna z nejlepších věcí, které kdy napsal. A to si člověk jako on prostě těžko přiznává. Že v tak mladém věku mohl napsat tak geniální desku. A tak ji prostě setřel co nejvíc to jen šlo. Ale to už je jeho věc, jen ho prostě nechápu.
Písnička, jíž je věnovaný tento článek se nachází právě na tomhle albu a nese i stejný název - Theater of Salvation.
Když jsem ji slyšela poprvé, můžu vám říct, že moje čelist spadla až někam do suterénu. Byla to nádhera. Miluju na ní ty přechody v tempech, úžasné sbory, orchestraci a především Tobiho hlas. Při poslechu se dostanu do takového aifru, že mám chuť sletět dolů před barák a řvát: Toobi! Ty si géénius! Já chci Tooobiho!
Píseň začíná sbory a klávesami, můžeme tomu říkat určitý "chorál". Dále pokračuje svižným powermetalovým tempem a Tobiho zpěvem, těsně před refrénem se píseň zklidňuje - slyšíme pouze Tobiho, kytaru a klávesy. A pak to začne - mohutný zpěvný refrén, Tobi...poté následuje druhá sloka, stejně jako v první sloce, powermetalové tempo a Tobi - pak klid před bouří, opět refrén. Poté kytarové sólo, poté další zklidnění, tentokrát poněkud delší. Tobiho krásný hlas nás žene do oblak, všechno podbarvené klávesou a kytarou. Přes další hymnickou pasáž, kde se sbory střídají s Tobiasem se dostávame k dalšímu kytarovému sólu, které je poněkud delší, než to předchozí. Poté následují na krátkou chvíli jen klávesy a začne další výrazná pasáž. Má nejoblíbenější: Hallelujah! a jedna z Tobiho nejvyšších pasáží "I do not fear the stories", kde jeho hlas dosahujahuje až noty E5. Poté nastává klid a všechno nasvědčuje tomu, že píseň končí. Ale omyl. Opět se ozývají sbory a závěrečný refrén, který je několikrát zopakován. A korunu tomu všemu nasazuje "flašinetový bonus s Tobiho brbláním", který najdete za písničkou. Páně Sammet se asi tak vyděsil tím, co napsal, že to pak musel opět něčím "okořenit", nebo to nějak odlehčit. Jinak si tu flašinetovou zacpávku nedovedu vysvětlit. Každopádně mě to vždycky rozesměje.
Tuhle písničku bych pustila všem, co nad Edguy a hlavně nad Tobim ohrnují rypák. Je to prostě geniální, ať si říká kdo chce co chce. On sám je hudební génius. A to ze mně nemluví žádná platonika, ale fakt.
Mamka se mě ptala, jestli náhodou nemá nějaké geny s Mozartem. Docela bych tomu i věřila, Mozart byl nemlich stejný magor. Teda aspoň se mi tak jeví.
A tak mi nezbývá než na závěr dodat: Smekám, maestro Sammet! Škoda, že už nikdy nic takového nenapíše a ani nezazpívá.

Omlouvám se, že článek je poněkud delší, než by asi kde kdo předpokládal, ale nemohla jsem si pomoct. Já vím, stejně ty blbosti někdo číst nebude..ale kdyby někdo chtěl..
Každopádně, článek na příští písničku už tak dlouhý nebude, to vím jistě :-)A tady video, ze kterého jsem čerpala jakousi "inspiraci":

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Qawp Qawp | Web | 28. ledna 2012 v 11:40 | Reagovat

Nějak mi ty videa nefungujou :( No skusim to pozdějc na jinym kompu :-D ... Promiň nějak sem tě tam zapomněla napsat, ale jasný, že sem tě nesmazala :-)

2 Veronika Veronika | Web | 29. ledna 2012 v 12:41 | Reagovat

Ani jsem nedošla pod perex a už jsem věděla, že bude řeč o našem soplečném idolu Tobíkovi Sammetíkovi. Taky jsem měla ráda jeho vibráto, ikdyž občas to s ním drobátko přehnale, ale to se vstřebává. Ovšem vejšky má dokonalý. Zbožňuju jeho vejšky. :-) :D

3 Mysteria Mysteria | E-mail | Web | 29. ledna 2012 v 17:12 | Reagovat

mě se od nich líbí všechny songy,stačilo mi přečíst první bod a už jsem zjistila,kdo to je ;)

4 Lucilla Leppänen Lucilla Leppänen | Web | 30. ledna 2012 v 20:36 | Reagovat

Už při slovech ,,Napsal ji (tehdy) mladý ...´´  jsem věděla o koho jde :D :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Blog založen: 9.8.2010, Design by Dark Morticia
Všechny články jsou napsané autorkou (Amaranthes Lví Srdce).

free counters