Rozhovor Madraka s Amaranthes

27. února 2012 v 16:00 | Amaranthes Lví Srdce |  Rozhovory
Rozhodla jsem se, že vydám už starší rozhovor, který se mnou vedl ke konci minulého roku bloger jménem Mr.Madrak. Článek jsem zkoušela vydat už jednou, ale jaksi zklamalo formátování, proto to zkusím znovu. Rozhovor patří mezi delší, ale to už je u mne zvykem. Doufám, že v blízké době bude následovat jeho pokračování. Usmívající se


1. Začneme naprosto tradiční otázkou zatím každého mého rozhovoru: měl tvůj blog - když jsi ho zakládala - nějaký přesný účel?
Svůj blog jsem si zakládala minulý rok v srpnu, byla jsem naštvaná na svoji dobrou kamarádku, brácha jel na dva dny do Prahy a notebook jsem měla pro sebe (tehdy jsme žádný jiný počítač s internetem doma neměli). Pamatuji si, že jsem někde našla typy na stránky, kde by si člověk mohl založit blog nebo svoji vlastní webovou doménu. Blog.cz jsem zkoušela už jednou a věděla jsem, jak to tam asi funguje, tak jsem si řekla - proč to nezkusit. Pamatuji si, že můj první design se skládal z wallpaperu skupiny Nightwish, kterou jsem v té době hodně "žrala" a žeru ji doteď. :-D Když by se někdo podíval do archivu mého blogu, zjistil by, že mé první články byly hlavně o Nightwish, Tarje a taky trochu deníkového rázu. Ale v jednom jsem měla jasno okamžitě - chtěla jsem být poctivou blogerkou, která si získá návštěvnost svými články, ne tím, že bude běhat po cizích blozích a všude jen házet reklamy. Nebyla jsem ten typ holky, byť mi bylo šestnáct, která by toužila mít růžový blog o ničem. Jestli se mi povedlo někoho zaujmout svými články, tak jsem jedině ráda. A ještě bych dodala, že můj blog byl zaměřený na rock a metal - od toho Amaranthes Rock and Metal Website.
2. Jak je to dlouho co posloucháš tvrdou muziku? Které kapely tě k ní přivedli jako první?
Asi takhle - už odmala jsem vychovávaná jako člověk tíhnoucí k rocku. Neříkám, že jsem nikdy pop neposlouchala, ale vyrůstala jsem na skupině Queen, protože ji miluje moje mamka a vím, že právě Queeni mají určitý podíl na tom, že jsem začala poslouchat i tvrdší muziku. V roce 2006 jsem stále ještě poslouchala Evropu 2, kde občas hrávali songy tvrdšího rázu, takže jsem si navykla na Linkin Park a na Evanescence. Od své tety jsem dostala přepálená cédéčka těchto dvou skupin. Pamatuji si ale, že když v rádiu pustili Metallicu, tak jsem ho vypla. Rock jsem měla ráda, ale v té době jsem si ještě myslela, že metal je jen samé řvaní bez melodie. Poté přišla éra kapely The Rasmus, kterou si ještě někdy ráda pustím, zvlášť jsem měla v oblibě cédéčko Death Letters.
A pak přišli moji milovaní 30 Seconds to Mars. Kdo si myslí, že tahle kapela není rocková, tak u mě vážně nepochodí. Jejich první deska je hodně tvrdá a pro mě jsou dodnes nejlepší rockovou kapelou, kterou jsem kdy poznala (vyjma Queenů samozřejmě, to je legenda). A poté jsem přicházela na chuť již zmiňované Metallice, hlavně díky jednomu muži, kterého mám dodnes v úctě a který hraje na kytaru, kterou má James Hetfield. :D
Díky němu jsem taky objevila Nightwish, o kterých jsem sice věděla od jednoho maníka z naší třídy, ale tehdy jsem absolutně nechápala, co že to vlastně poslouchá. Začínala jsem na "nových" Nightwish, konkrétně na Amaranthu (z této písničky vznikla i moje přezdívka), poté jsem objevila Tarju, kterou jsem ze začátku hodně těžko zkousávala, ale poté se mi vryla do paměti a do srdce jako zpěvačka, která má prostě grády. Ale nenechte se splést - já nejsem zarytý Tarjofil, mám ráda i Anette.
A pak už to byla hotová metalová smršť, jelikož i můj brácha se dal na metal, těžko říct, kdo první z nás začal poslouchat tvrdší muziku, ale hodně věcí a skupin jsem po něm přebrala. I když teď máme každý rád trochu jiné podžánry (či subžánry) metalu, na něčem se shodneme vždycky.
3. Jestli se najde chvíle, kdy na metal/rock nemáš náladu, vyhledáváš i jiné druhy hudby?
Takových chvil je. Popravdě, mě rozbrečí i metal, když mám špatnou náladu. Může být sebevíc tvrdší, stejně to dopadne tak, že poslouchám metal a řvu u toho jak pominutá. :D Co se týče jiných žánrů, mám ráda klasiku, jelikož hraji už dvanáct let na flétnu. Dřív, když jsem byla ještě s mamkou v jednom pokoji, usínali jsme hlavně při klasické a vážné hudbě. Jmenovitě se mi líbí Bach, Vivaldi, Mozart, Smetana, Pepusch a další. Potom snesu i pop, ale spíš ten starší, třeba ABBU, tu můžu, ale vážně nemusím Michaela Jacksona nebo Madonnu či jiné popové ikony a už vůbec ne tu dnešní muziku, co hrají na většině rádií, hlavně na Evropě, kterou jsem díky tomu začala nesnášet. Dál bych brala uklidňující věci typu Enya a podobně, nebo naopak věci s irskou tématikou kde jsou například housle nebo dudy, ty mám hodně ráda.
4. Posloucháš i kapely tzv. pra-metalu, čili metalu původního? Jaké to případně jsou?
Pra-metal. Dobře řečeno. :D Popravdě, nevím, co si mám pod tím vybavit, nebo spíš vím. Metalisty v pravěku, kteří pařili okolo ohně s kostma v ruce? ;) Tak proč ne, že? :D Myslíš asi ty první heavy metalové bandy, co? ;) Zeppeliny, Sabbathy a Purpláky? ;) Něco málo od nich určitě znám, ještě stále se musím metalově rozvíjet, ale mám ráda Iron Maiden a tu zmiňovanou Metallicu, i když ta už podle mého názoru není heavy metalová, ale spíš trash metalová. A od bratra znám třeba i Megadeth, i když to už jsou 80. léta - tuším. Jinak mám ráda heavy metal (což je vlastně celkové označení pro metal, pokud se nemýlím), power metal, speed metal, symphonic metal a thrash metal, ale občas sklouznu i jinam.
5. Posloucháš spíše kapely, které zpívají anglicky, nebo si někdy radši poslechneš skupiny zpívající písně odlišným jazykem?
No, víceméně poslouchám jen kapely, co zpívají anglicky, ovšem nepohrdnu finštinou, protože to je nádherný jazyk. Já hlavně nemám ráda, když tomu nerozumím. Jak zpívají anglicky, tak vždycky něco pochytím, ale cizím jazykům nerozumím vůbec a poté se nějak ztrácí požitek z té hudby, protože i na textu sejde. Trošku mi vadí, když nerozumím Tobimu Sammetovi, když začne mluvit německy. Jelikož nemčinou nevládnu, tak se u toho vždycky šklebím a čekám, až začne zase mluvit anglicky. A řekla bych, že ta angličtina mu sedne líp, než němčina. Je moc tvrdá, angličtina je o dost hezčí a znělejší. Ale u finštiny mi to nějak nevadí, pár slovíček znám a myslím, že by stálo za to, kdybych se jí začala trochu víc zaobírat. ;)
6. Jaký je tvůj názor na českou hudební scénu a které kapely jsou podle tebe v čechách nejkvalitnější?
Naše hudební scéna mi přijde prolezlá komerčním popem, dechnou a dalšíma fuj žánrama. V rádiích člověku servírují pop, přičemž lidem vymývají mozky, že se jedná o rock nebo pop rock. Ale jsou tu i dobré skupiny, které můžu, třeba Kabáty, Support Lesbiens, No Name, Kryštof nebo Chinaski. Jasně, že tyhle kapely taky třeba nejsou úplně rockové, ale líbí se mi jejich písničky. Za zmínku stojí XIII. století a další kapely. Ze zpěváků můžu Petra Bendeho nebo Mira Šmajdu. Ale české scéně chybí nějaká hodně dobrá tvrdá kapela, která by mohla konkurovat i kapelám z jiných zemí. Neříkám, že třeba Kabáti nejsou dobří, ale chtělo by to něco nového, co by mělo možnost prosadit se i v zahraničí.
7. Navštěvuješ koncerty často a nebo spíše jen příležitostně?
No, snažím se chodit na ty kapely, které mám ráda, ale problém je hlavně v čase a taky v penězech a v tom, že třeba nemám kde přespat nebo jak se tam dostat. Proto chodím i na ty ne tak známé kapely. V dubnu se chystám na Nightwish, v lednu jsem chtěla na Tarju, ale tuším, že to asi nevyjde. A taky bych chtěla jednou na Masters, nebo na Metalfest, na Edguy, Avantasii, nepohrdla bych ani Iron Maiden nebo Metallicou.
8. Existuje nějaký koncert, který se ti nesmazatelně dostal do paměti? Ať už v dobrém nebo špatném slova smyslu.
Nesmazatelně? Každý koncert mé oblíbené skupiny je zážitek, který se mi vryl do paměti. Ale i takové koncerty, na kterých jsem nebyla a které mě doslova odrovnaly: End of An Era, Flying Opera, Fucking with Fire, pak koncerty Queenů, Metallicy, Nightwish.
A špatný zážitek? Nemám ráda hnusně nazvučené koncerty, které kazí kapelám dobré jméno a lidem zážitek z koncertu. Jmenovitě třeba koncert Avantasie na Wackenu 2011 - sice jsem tam nebyla, ale co jsem viděla záznamy, tak teda zvuk = hrůza. To ostatní bych přešla, ale když se koncert blbě nazvučí, nejen, že tím kapela ztratí hodně příznivců, ale taky to nahraje do karet hudebním kritikům, kteří pak řeknou, že ta kapela je na živo hrozná. Nebo koncerty Nightwish s Anette. Přijde mi, jako by je zvukově potápěli. Anette se třeba může snažit sebevíc, ale když je koncert blbě nazvučený, tak je to pak všechno k ničemu a kapela může znít nesehraně a falešně, i když to tak třeba vůbec není. Tohle mi dost vadí. Tenhle trend špatně nazvučených koncertů je ale bohužel čím dál častější.
A další špatný zážitek z koncertu, na kterém jsem byla je koncert Marsáků. Ne, že by kapela podala špatný výkon, jen se na ně muselo přes hodinu čekat, což by mi zas až tak nevadilo, jen kdyby z repráků celou dobu neznělo techno. A pořád to samé dokola. Já jsem myslela, že se zblázním. Nesnáším techno.
A taky mi vadí netolerantní lidé, kteří nepustí menšího člověka blíž, aby něco viděl. Je opravdu super zaplatit tisícovku za koncert a vidět z něj velké víte co, jen kvůli tomu, že před vámi stojí kupa dvoumetrových goril, které vás nemůžou pustit blíž.
9. Jaký je tvůj názor na Evropskou Unii?
Vesměs stejný, jako na českou politiku. Špatně, všechno naprosto špatně. Doteď jsem jaksi neobjevila jediné pozitivum, které by nám členství v téhle unii dalo. Jo, možná dotace na určité projekty, ale to je tak všechno. Jinak další nesmyslnosti typu - všichni musí mít Euro - s tím absolutně nesouhlasím, protože se mi líbí naše bankovky a peníze a hlavně, nemusíme mít všechno stejné jako ostatní. Za druhé - ty jejich přiblblé normy, zákony - neříkám, že jsou všechny od věci, ale většina je jich naprosto víte k čemu. Za třetí - zbytečné posílání vojáků do Afghánistánu a dalších zemí, a to bych mohla pokračovat... Popravdě, kdyby ses zeptal na českou politiku, tak tu budeš mít slohovku na nejmíň pět stránek A4 (plus k tomu ještě tento rozhovor):D
10. Kdyby ses mohla přestěhovat z Česka, do které země by to bylo?
Amerika by to rozhodně nebyla. Líbí se mi Finsko, jen mám strach, že by mi tam byla zima a navíc je docela rovné - tam nenajdeš moc kopečků, jako tady. Teda aspoň tak to psala Lawiane.
Líbí se mi Francie, ale nesnáším to, jak jsou Francouzi nabubřelí a navíc je francouzština docela dost těžká. Nebo Španělsko, tam je taky krásně.
Ale Česko mi vůbec nevadí, líbí se mi tu. Jen se mi nelíbí politika a všechny tyhle svinstva. Jinak je tu krásně 
A třeba ještě Austrálie - tam mám přibuzné. ;)

Jinak se omlouvám, že rozhovor je tak dlouhý, ale mám ráda dlouhé odpovědi a jsem slohovkový typ, takže se ráda rozepíšu. Snad se najde člověk, který si to celé přečte a bude se mu rozhovor zamlouvat. Mějte se.

Amaranthes

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Madrak Madrak | 27. února 2012 v 18:13 | Reagovat

Bylo mi ctí dělat s tebou rozhovor - druhý díl máš od včerejška na mailu, jestli chceš ;-)

2 Madrak Madrak | 27. února 2012 v 22:32 | Reagovat

Promiň blblo mi to - už by tam ale měl být ;-)

3 Metalová princezna Metalová princezna | Web | 28. února 2012 v 20:44 | Reagovat

Zajímavý rozhovor.:)

4 Metalová princezna Metalová princezna | Web | 3. března 2012 v 18:20 | Reagovat

A jak vybíráš lidi na rozhovory?:)

5 Qawp Qawp | Web | 4. března 2012 v 11:11 | Reagovat

Finština? Tím se dá i zpívat? :D ne dělám si srandu .. je to zajímavej jazyk :D

6 Sabča Shannonová Sabča Shannonová | Web | 4. března 2012 v 21:41 | Reagovat

zajimavej clanek

7 Verča tvé sb co tě nejvíc miluje♥♥♥ Verča tvé sb co tě nejvíc miluje♥♥♥ | Web | 8. března 2012 v 20:09 | Reagovat

pěknej rozhovor:)

8 Lucilla Leppänen Lucilla Leppänen | Web | 10. března 2012 v 19:10 | Reagovat

Zajímavé :-)
PS : Ten novy desing je krásný :)

9 Veronika Veronika | Web | 14. března 2012 v 21:58 | Reagovat

[5]:  Že váháš, jistě, že se to dá :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Blog založen: 9.8.2010, Design by Dark Morticia
Všechny články jsou napsané autorkou (Amaranthes Lví Srdce).

free counters