Pověry v metalu

4. června 2012 v 21:42 | Amaranthes Lví Srdce |  Můj výkecář - Dark Chest of Wonders
"Metal je jen řvaní do mikrofonu, nemá žádnou melodii a nedá se poslouchat".
Tyto fráze jsem nesčetněkrát četla od hromady lidí, kteří nemají ani potuchy o tom, co vlastně metal je. Nenávidí jej proto, že se "prý" nedá poslouchat. Když si to tak vezmu, jsou žánry, které jsou daleko více neposlouchatelné, než metal, ovšem ty jsou společnosti lépe přijatelné. Metal byl vždy brán jako určitý underground, poslouchali ho jen lidé s nevyrovnanou myslí nebo ti, kteří se potřebovali vyčleňovat.
A přiznejme si: kdo si to o něm nemyslel, dokud ho sám nezačal poslouchat? Já jsem si myslela přesně to samé, co ostatní. Nesnášela jsem metal a když v rádiu pustili Metallicu, musela jsem ho vypnout, jinak bych snad dostala kopřivku. A to hráli jen Nothing Else Matters, (ne)obyčejnou baladu. Jenže to bylo před sedmi lety.

Od té doby jsem hodně zjistila - mimojiné i to, že metal je ve skutečnosti úžasná hudba a nemusí se jednat jen o to "řvaní či blití" do mikrofonu. Víte, hodně záleží na tom, co si člověk napoprvé pustí - když jim pustíte black nebo death metal, s radostí vám budou přikyvovat, že měli pravdu a v metalu se vážně jen řve a blije. Samozřejmě se najdou tací, kterým se to zalíbí hned napoprvé a nemají s tím sebemenší problém. Pak jsou tu ale melodici (jako já), kteří mají radši metal s dobrým vokálem a určitou dávkou melodie a chytlavosti. Existuje tolik podžánrů metalu a myslím si, že každý, kdo uznává kvalitní hudbu, by si v metalu jistě svůj žánr našel. Ale to by se hromada lidí muselo přestat chovat jak stádo ovcí bez vlastního názoru.
Ano, někteří lidé k metalu přičichnou - poslechnou si jednu nebo dvě písničky a hned si myslí, že jsou velci metalisti. Popřípadě si k dokonalosti koupí jedno nebo dvě trička s metalovou skupinou a je vymalováno. Ono by to možná ani tak nevadilo. Třeba zrovna v tomhle člověku se začíná rýsovat láska k metalu. A přiznám se, že i u mně to tak nějak bylo, ale..Kdyby ti lidé, co začnou "poslouchat" metal poslouchali už jen ten metal (nebo rock, či cokoliv tomu trochu příbuzného)...Ne, oni si najdou jednu nebo dvě metalové kapely a k tomu poslouchají interprety typu: Britney Spears, Lady Gaga, Justin Bieber, Rihanna, LMFAO, One Direction a spoustu dalších sraček. Jako pardon, ale chudák metal. Vadí mi to, když tahle sorta lidí poslouchá kapely, které mám já osobně třeba dost ráda - je to nefér vůči té kapele, která dělá daleko lepší věci, než kdy udělalo hromada popových zpěváků, je to nefér vůči metalu. Vždycky mě může klepnout Pepka, když vidím, jak někdo říká či píše, že je metalista, nebo že poslouchá metalové kapely, přitom když si o tom člověku přečtu víc, vidím, že poslouchá pop (v tom lepším případě) nebo hip hop, disco, drum and bass, dance a podobné slátaniny, které mají od kvalitní hudby hodně daleko. A úplně to můžou zabít tím, když vesele napíšou, že jsou pózéři a je jim to jedno. Nechci se teď do nikoho konkrétního navážet, zažila jsem to u víc lidí a přiznám se, že pózérství je jedna z věcí, které vážně nemůžu vystát. Přesto prostě nejede vlak a málokdy bývám tolerantní. Ti, kteří měli tu čest se se mnou do krve hádat (diskutovat - protože většinou jsem se snažila jim to vysvětlit slušnou formou) ví své. Ví, že jsem neúprosná a vždy si najdu čas na to, abych takového člověka podusila. Ne, nešikanuju ho (to bych si ani nedovolila), ale prostě mu vysvětlím, co mi vadí a na svém názoru trvám.
Dále najdeme ale i tvory, kteří si ty dvě tři písničky poslechnou a řeknou narovinu, že jim to nesedne. Je to možná dané tím, že metal je natolik obsáhlý žánr, který rozhodně nejde vstřebat dvěma nebo třema písničkama.
Pak se najdou lidí, kteří ostentativně tvrdí, že metal jsou pouze skupiny jako Iron Maiden, AC/DC, Metallica nebo Kiss a pokud člověk tyhle skupiny neposlouchá, tak není metalák.
Dále můžeme najít druhý extrém: Zapřísáhlé metalisty, kteří neuznávají "měkkčí" žánry metalu (např. power metal, speed metal, melodic metal, symphonic metal, heavy metal atd.). Ti, co poslouchají skupiny zapadající do těchto žánrů metalu prostě nejsou metalisti, protože poslouchají sračky, které jsou nazývají pseudometalem. Z toho plyne, že já nejspíš metalista nejsem. Radši to o sobě ani nepovídám, když řeknu, že jsem rocker, pořád na tom budu lépe, než kdybych o sobě řekla, že jsem metalistka a zapřísáhlí tvrdí metalisti by si stejně mysleli něco jiného.
I když popravdě trochu tyhle sorty metalistů nechápu - jednou už se to jako metal řadí, tak by se to mělo akceptovat. Já třeba taky neposlouchám black metal, ale akceptuji ho.
Další pověra, kterou si společnost nevím proč vštípila do hlavy: Každý metalista je automaticky satanista. Musí nosit pentagramy, pořádat různé seance a modlit se v Satana. A vůbec nikoho nenapadne, že existuje hromada metalistů, kteří jsou věřící nebo pohané.
A mohla bych pokračovat dál například neustále propíranými diskuzemi na téma gothic subkultury, kam někteří často řadí to, co normálně patří do klasického metalu. Lidi si prostě myslí, že když skupina typu Nigthtwish, Within Temptation (resp. jejich zpěvačky) nosí šaty, které vzdáleně připomínají cosi z gothic, musí automaticky hrát gothic metal. Někdo už by konečně měl někam velkým písmem napsat, že skupina typu Nigthwish, Within Temptation a ost. určitě není gothic. Tolik článků a komentářů, které na tohle téma vznikly... a odpovědi některých lidí, to je jedna větší krávovina než druhá.
Metalisti taky "nutně" musí mít černé dlouhé vlasy, podmalované oči a já nevím ještě kdo ví co. Myslím si, že je to zcela individuální, jenže hromada lidi považuje metalisty za něco odporného a špinavého, přitom mnohdy jde o velice inteligentní lidi.
Nadpis článku jsem zvolila spíš proto, abych upozornila na některé nejasnosti (je jich ještě mnohem více), které se o metalu šíří.
Chtěla jsem tím dát najevo, co si o tom myslím, protože nápad napsat něco takového už mi dlouho ležel v hlavě (a někdy i dost v žaludku).
Snad si z toho někteří jedinci něco vezmou a radši se budou věnovat jinému žánru, než metalu, který stejně mnohdy neumí docenit.
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 5. června 2012 v 11:13 | Reagovat

Ohó, tak to je geniální článek :3
Doufám, že se ti, co si něco takového mysleli a četli tento článek, chytli za nos ;-)
Na druhou stranu buďme rádi, že pro některé je to pořád jen řvaní a neskutečný hluk bez melodie. Kdyby to tak nebylo, tak je na světě pozérů ještě mmnohem víc a o to nestojím. A myslím, že většina metalistů o to taky nestojí :-)
...Však obě dobře víme, že je na světě dost takových "drsných metalistů", kteří si koupí desítky triček metalových kapel, i když jim metal stejně nic neříká. Nota bene, když ještě hrdě přiznají, že jsou pozéři a nevadí jim to :D ;-)

PS.: Už je ti líp? :-)

2 Zdebra Zdebra | Web | 5. června 2012 v 17:50 | Reagovat

No... já než jsem začala poslouchat metal, tak mi nijak nevadil, ale myslela jsem si, že metal poslouchají lidi, co mají depresi a většinou introverti. :-D A kdoví, co jsem si ještě myslela. Ale nijak mi nevadilo, když v rádiu hráli třeba Nothing Else Matters nebo třeba něco od Scorpions. Vždycky jsem přepínala, když hráli něco moderního, ale v té době to nebylo tak hrozný jako dnes.
Jo, a když někdo o některé symphonic metalové skupině tvrdí, že je to gothic metal, tak mě to vytáčí. A když někoho opravím, tak si stojí za svým, nebo mávne rukou, že je to jedno. To samý by se dalo říct, o taneční hudbě, kterou lidi nazývají disko. Jenže už neví, že disko je hudba 60., 70. let (snad se nepletu).
Dřív jsem si o metalistech myslela, že jsou pořád v černým, ale časem jsem zjistila, že je stejně jedno, v čem je člověk oblečenej. Znám i metalistky, co jim nevadí si oblíct něco růžovýho. Mně růžová nevadí, když je to jenom taková ta bledá, ale ta křiklavá mi vadí.
To jsem se rozepsala... a to jsem se krotila.

3 Xavier Fender Xavier Fender | Web | 5. června 2012 v 21:28 | Reagovat

Mé srdce vždy krvácí, když narazím na nějakou scene "děvčičku", která se na FB vyfotí s tričkem SlipKnot a myslí si, jaká je tvrďačka. Škoda, že pak všude píše, jak zbožňuje Britney, Justina nebo Keshu. :-( Mě by švihlo. :-D

Co ale nechápu víc, je vzájemné ponižování se mezi metalisty. Třeba na YT jsem narazil na metloše, co u videí Epici psal, že to rozhodně není metalová hudba, protože tu hráli naposledy Kissáci. :-( Jak smutné. Jestliže už chceme bojovat, měli bychom se zaměřit proti takovým jako je LMFAO. Ne se navzájem ničit. :-(

A zastávám názor, že metloš může vypadat, jak chce. Však metal je v srdci, nikdo to nepotřebuje okolí dokazovat, nikdo nepotřebuje být ověšen pentagramy ... stejně nikoho takového neznám kromě těch scene pozérek. :-D

Že si lidi nedají pokoj. :-D

4 Effy Effy | E-mail | Web | 5. června 2012 v 23:04 | Reagovat

Pravdivý to článek! Sama nechápu lidi, co o sobě tvrdí že jsou metalisti a znají jen dvě kapely, zbytek je, jak jsi psala LMFAO a tomu podobné.
Taky zanevřít na metal po AC/DC, Iron Maiden a Kiss je hnusárna. A takového mám bratříčka, nedokáže pochopit že i Black metal je metal a do hlavy mi cpe že metal je jen Heavy Metal a to ostatní k metalu nepatří.
A mohla bych komentovat do nekonečna...

5 Ivuše Ivuše | E-mail | Web | 6. června 2012 v 13:03 | Reagovat

Myslím, že jsi to všechno vystihla...
Mně asi nejvíce vadí to, jak si všichni myslí, že metalista = satanista. Je to nesmysl a vadí mi to proto, že jsem křesťanka. A taky mi vadí, jak spoustu lidí říká, že je to jen 'blití do mikrofonu' ... Pak jim pustím Tobiase a všichni jsou unešení, jak je to parádní... :-?

6 Taychi Taychi | Web | 7. června 2012 v 7:01 | Reagovat

Já metal poslouchám a je mi víc blízký než pop, ale k tomu taky poslouchám normální rock(starší) a tak raději říkám že jsem rockerka, i když to není tak docela pravda. Dříve jsem říkala jaká jsem metalistka, ale pak mi došlo, že to není dobře, když vlastně o metalu vím kulový. Nevím vůbec ani pořádně kdo v jaké skupině je, kolik vydali alb apod. Ale chápu tvůj článek a mluví mi z duše.(P.S. díky za nominaci na blogroku. P.P.S. Máš úžasnýho Tobiho v záhlaví :-D)

7 Sinai Sinai | Web | 7. června 2012 v 14:17 | Reagovat

Ja som na začiatku tiež na metal nahliadala podobne. To bolo asi tým, že som prvýkrát počula nejaký mne vzdialený rev a to doslova :D Nuž a neskôr som začala pátrať a zistila som, že to tak vôbec nie je. Určite máš pravdu s tým, že si tam každý najde niečo bližšie k srdcu, len sa nemôže spoliehať, že to bude hneď prvá pesnička. Každý z hudobných žánrov by mal mať nejakú melódiu...nemám rada keď je to vylučene len pišťanie nejakej..Keshy alebo žalostný rev zase nejakých metlákov...bože, tak snáď hudba je od toho, aby sa dala počúvať. Ale je vtipné občas pozrieť aj na tých z LMFAO, tí síce nemajú tú "pravú" hudbu ale skôr tam hrajú také divadielko. Aspoň je sa na čom smiať...v opačnom prípade si poplakať :-D
Stredná cesta, zlatá cesta. Najlepšie je mať z každého žánru niečo rád, to ti aspoň nikto nebude nadávať. Ale nehovorím, že by to mali byť hnusné afekty kvázi speváčok. A k človeku, ako Bieber, ani nemám čo dodať. Ak má byť jeho reprodukcia spev, tak to sa môžme ísť všetci zahrabať pod zem.

8 Neira Neira | Web | 7. června 2012 v 16:07 | Reagovat

luxusní článek x))
a u mě to bylo podobně. jak jsem byla menší, taťka do mě vštěpoval že metal je jen řev a nemá žádnou melodii takže jsem si to myslela taky. až potom mi jeden fajn kamarád ukázal co doopravdy metal je (tatka z toho byl šíleně 'nadšený') a já ho začala taky poslouchat... od toho nejmelodičtějšího a nejslabšího až po ten řev, ve kterém jsem našla určitý rytmus a začal se mi líbit. mimochodem ten kamarád se ted naprosto zkazil a už poslouchá jen nějaké sladáky a oblíká se jako šampon... :D ale co už..
akorát mě baví se spíš oblíkat jako gothik, ale už o sobě netvrdím že jsem gothička... :D jsem metalista v hábitu gothika :D :p

9 Verča tvé sb co tě nejvíc miluje♥♥♥ Verča tvé sb co tě nejvíc miluje♥♥♥ | Web | 7. června 2012 v 20:27 | Reagovat

proč neobíháš jsme ještě SB?

10 Sikki Sikki | E-mail | Web | 18. června 2012 v 18:02 | Reagovat

Nejdřív veliké Ahoj!
Ehm, při čtení tohohle článku jsem se celou dobu musela docela usmívat a to tě rozhodně nechci urazit. Právě na tomhle článku je vidět jak moc se toho ještě o tomhle směru, muzice a kultuře musíš naučit.
Dám ti radu: Neškatulkuj! Nemluv o něčem o něčem co zatím dobře neznáš. Ale hlavně poslouchej muziku která se ti líbí a hlavně má ti co nabídnout.

11 Morticia Lehtonen Morticia Lehtonen | Web | 18. června 2012 v 21:55 | Reagovat

[10]:Škatulkování se nevyhneš - ať se ti to líbí nebo ne, musíš se prostě smířit s tím, že se vždy bude všechno někam zařazovat - třeba i do více "škatulek". I ty sama, ač evidentně nechceš, ses tímto zařadila do škatulky lidí, kteří nemají rádi škatulkování. A zas tu máš škatulku...

Ale tvůj názor ohledně škatulkování ti neberu - jestli se ti zdá, že je někdo, kdo se nedá zařadit absolutně nikam, tak si to pro mě za mě mysli - Amaranthes tím narážela hlavně na lidi, kteří se mermomocí CHTĚJÍ někam zařadit a to někam, kde nemají co dělat.

12 Sikki Sikki | E-mail | Web | 19. června 2012 v 0:05 | Reagovat

Milá Amaranthes :D  asi jsem byla dost tvrdá... abych pravdu řekla ono se mi to dneska tak nějak sešlo a tys byla jen další na řadě..
K tomu mému článku byl naprosto jinej podmět. Já jsem spíš jen chtěla někde "zařvat", že mi jeden kretén vzal chuť ještě někdy vzít do ruky kytaru.

Rohodně jsem neměla v úmyslu tím říct, že jsi dítě. Omlouvám se jestli to tak vyznělo. S MORem to nemělo a nemá nic společného. Tvůj postoj chápu. Svou averzi k Pragokoncertu nějak léčit nehodlám.
A já jsem někde řekla, že nemáš hudební vkus? ??? To totiž tvrdím jen o mém vlastním bratrovi :D
Báj-d-wej Tobias Sammet je jeden z muzikantů - skladatelů ke kterým mám velkou úctu, projekt Avantasia je mnou jedna z nejposlouchanějších věcí...
Tobina jsem si brala do huby, protože se s tím setkávám často a zvlášť u holek mi to teda vadí ..to se pak stydím i za svoje pohlaví.
To jenom muziku Edguy (zvlášť teda poslední album) teda nějak moc nemusim.
Směšný mi tvůj článek rozhodně nepřipadal. Tuhle hudbu žiju, spim, jim,... vše je dané lidmi se kterýma se stýkám ..prostě časem dojdeš k tomu, že "pravda je přece jen někde uprostřed" obávám se, že i tak tady došlo k nedoruzumění.
K tomu škatulkování... no minulej tejden se mi nějakej týpek snažil vnutit myšlenku, že Black Sabbath patří do black metalu a nešlo mu to vymluvit. To je jeden škatulkovací problém. Pak se najdou lidi co už jsou trošku otřelejší a šibalsky o něčem tvrdí, že je to rock páč je to na ně moc měkký a opačně něco je moc tvrdý tak je to metal. No to bych mohla pokračovat... Když řikám neškatulkovat myslím tím než plácanout nějakou hloupost to rači sedět, mlčet a houpat nohama.
Co se týká škatulkovaní mezi lidma ..pozérství je sebedestruktivní. Kolektiv toho člověka vyloučí ...na vidle si dřív nebo později naběhne stejně sám.

13 Madrak Madrak | 27. června 2012 v 16:24 | Reagovat

Jsem jedna z mála vyjímek, který tu hudbu měl rád od dětství díky otci. Nevyhledával jsem jí, to ne, ale jakmile se někde objevili bicí nebo kytara tak jsem si to užíval. A pak jsem objevoval svoje první kapely. Vážím si, že metaláci mají k hudbě pevnější vztah než ostatní, ale nerad škatulkuji. Já sám mám metal rád, ale nebráním se punku i klasické hudbě a když je kvalitní pop tak to také snesu.

14 Angie Angie | Web | 1. července 2012 v 20:58 | Reagovat

To byl TAK NÁDHERNÝ článek! Já dávám jedničku s hvězdičkou.
Shodujeme se, možná až na pár nuancí, ve všem. Jak jsi zmínila to o tom satanismu, docela jsem tu vyprskla smíchy, není možné, jak tohle mají ti lidí zažité, že? :-D Já osobně třeba pentagram nosím, ale ne ten obrácený, satanistický. Ale tak "normální". Symbolizuje pro mne 4 živly a ducha. A minulý týden jsem si zrovna pořídila nádhernou dlouhou bílou sukni, kterou si nejspíš asi vezmu s sebou i na Masters, protože v ní není horko :-)
To "blití do mikrofonu" jsi taky vystihla senzačně, vyjadřovat se k tomu nebudu, napsala bych prakticky to, co ty v článku.
Jen chci říct, že já se za metalistku považuju a hrdě to prohlašuji, ale třeba na Party Rock Anthem od LMFAO si klidně zatancuju. Poslechnu si i jiné věci, než je metal, líbí se mi třeba Aviciho Levels, od Britney mám ráda pár starších písniček a jiné, ovšem není podle mě metalisty čistě ryzího, kterému se nikdy nelíbila žádná jiná písnička, než metalová. A kdyby se jím někdo nazval, nevěřila bych mu. Podstatné podle mě je, že vím, co miluju, co je (pro mě) nejlepší hudbou a to, že se k metalu a rocku vždycky vrátím. Jo, občas si zaflirtuju s jinými žánry, ale věrná jsem jim ;-)
I když myslím, že to, co jsem napsala je asi něco krapet jinačího, než jsi popisovala článku, myslela jsi asi to, že dotyční poslouchají ty interprety pořád, ne třeba jeden dva songy.

A nakonec, co bych ještě chtěla napsat a co není až tak k článku, je, že jsi mi udělala radost.
Pamatuju si, jak jsi s blogem začínala i jak jsme si tehdy psaly a vidím - cítím - z tvých článků, že jsi mnohem sebevědomější, než na začátku. To se mi líbí, gratuluju! :-)

15 Elliette Elliette | Web | 3. července 2012 v 20:00 | Reagovat

Většinou souhlasím až na jedno.

Já osobně třeba taky neposlouchám jen metal, poslechnu si občas i ty "modernější pecky". Rozhodně mám k metalu nejblíž ale celkem mě mrzí, že to, že nutně nebliji při představě jiného žánru, znamená, že urážím dobrý metal. Samozřejmě se tím pádem ae nebudu považovat za 100% metalistu.

Dříve jsem mla stejný názor, že lidé, co poslouchaj jen 2 kapely a jinak 'sračky', metal jen uráží. Ale naštěstí jsem trošku dospela a můj názor zdemokrtičtěl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Blog založen: 9.8.2010, Design by Dark Morticia
Všechny články jsou napsané autorkou (Amaranthes Lví Srdce).

free counters